يونوليت چه مي‌باشد و چه كاربردي دارد؟

چه مي‌باشد و چه كاربردي دارد؟ امروزه از اصطلاحي به اسم يونوليت، استعمال متعددي مي شود . در اين مقاله قصد داريم مختصر توضيحي در رابطه اين ماده پركاربرد و مورد ها به كار گيري اش بدهيم . 
يونوليت كه در بعضا مورد ها به آن فيبر سپيد نيز مي گويند، يك ماده ي سبك و متخلخل مي باشد كه در بسته بندي ها و عايق بندي ها از آن استفاده مي شود . رنگ اين مواد عمدتا سفيد هستند . همان طور كه در مقاله پيشين در زمينه معرفي يونوليت كلام شد، در حقيت يونوليت يك ماده اي مي‌باشد كه از روند هاي پتروشيمي به وجود مي آيد كه نوعي پليمر سپيد رنگ و عايق رطوبت، صدا و دما مي باشد . 

Styrofoam اصطلاح انگليسي است كه براي يونوليت استعمال مي شود . اين ماده در جمهوري اسلامي ايران با اسم هاي پلاستوفوم ، يونوليت و آكاسيف نيز شناخته مي شود . البته اسم اساسي اين ماده پلي‌استيرن انبساطي (Expanded Polystyrene) يا اين كه EPS ميباشد . در بعضي از ميهن همانند بخش اعظمي از كشورهاي آمريكاي شمالي اين ماده نام استايروفوم (Styrofoam) را به خود گرفته است . 

كاربرد 
هاي يونوليت از اين ماده استفاده هاي بخش اعظمي مي شود . اين ماده كه در سال ۱۸۳۹ توسط ادوارد سيمون كشف شد، به كار گيري هاي متعددي را در موارد زير دارااست كه عبارتند از: عايق ‌سازي ، توليد وسايل تهي دست عايق حرارتي و بسته ‌بندي ابزار اساسي الكتريكي، الكترونيكي و مكانيكي، ساخت يخ دان جهت حمل دارو و فراورده هاي خوني، حمل توليد ها دريايي(ماهي و ميگو) و … . يونوليت در سال ۱۹۵۹ به وسيله كمپاني كوپر توليد شد . 
از يونوليت نيز چنين در استوديو هاي صدا برداري و ايزولاسيون صدا در محيط هايي كه آلودگي صوتي متعددي دارد، به كار گيري مي شود . ساخت ماكت و تابلو هاي موقت تبليغاتي كاربرد ديگر يونوليت ميباشد . در چينش ها هم از يونوليت به كار گيري مي شود . 

مزاياي 
به كار گيري از يونوليت به كار گيري از يونوليت مزاياي زيادي را به ياور داراست . 
كه از پاراگراف ي آن ها مي شود به موارد ذيل اشاره كرد : استعمال از يونوليت منجر مي شود، مصرف آهن و فولاد كاهش پيدا كند . يونوليت ماده اي هست كه در برابر زمين‌لرزه مقاومت خير دارااست . يونوليت ماده اي سبك است و اين قضيه موجب گرديده مي‌باشد كه با به كار گيري از يونوليت، حمل و نقل ها راحت شود . به علاوه كه يونوليت يك ماده نرم مي‌باشد و ضربات وارده به قطعات را خنثي مي سازد . اين ماده در كاهش حجم بتن هم تأثير گذار است . همانگونه كه گفته شد اين ماده در برابر صدا، حرارت و رطوبت يك عايق زياد نيكي است . به طور خلاصه اين يونوليت ورقي يا اين كه يونوليت بسته بندي ماده پركاربرد در بيشتر بسته بندي ها مي‌باشد . 
نوشته شده توسط علي پور | ۲۲ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۰۴:۰۳:۵۱ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |