فوم از شير و ساير پيشرفت هاي پلي استايرن زيست تخريب پذير

مواد فوم مانند براي طيف وسيعي از برنامه ها وعده داده اند
Expanded Polystyrene (EPS) ساخته شده از پلي استايرن impregnated با عامل دمنده (معمولا پنتان) ساخته شده است. انبساط دانه ها با هم تركيب مي شوند تا محصول نهايي را تشكيل دهند كه 95 تا 98 درصد هوا و 2 تا 5 درصد پلي استايرن است. اين نرم افزار را در فنجان ها و ظروف، بسته بندي قالب قالب، بسته بندي شل فشرده گسترش مي يابد. اين عايق، سبك وزن است و مقاومت در برابر رطوبت دارد.

ايران ورق

دانشمندان ايالات متحده از پروتئين موجود در شير و خاك استفاده كرده اند تا يك ماده جديد فرسايش پلاستيكي زيست تخريب پذير را كه به آنها ادعا مي شود جايگزين پلاستيك هاي سنتي فوم شده باشد، توسعه دهد. نتايج اين مطالعه كه در Biomacromolecules منتشر شده است، نشان مي دهد كه مواد توليد شده با استفاده از شير گاو به طور قابل ملاحظه اي قابل تجزيه و تجزيه و تحليل قوي هستند و براي تقريبا يك سوم مواد در طي 30 روز از بين مي روند. 80٪ از پروتئين در شير گاو ماده اي به نام كازئين است كه در حال حاضر در ساخت چسب و پوشش هاي كاغذ استفاده مي شود. به گفته محققان، كازئين خواص خوب فيلم سازي و پوشش را نشان مي دهد و همچنين ويژگي هاي مانع عالي براي مواد غير قطبي (اكسيژن، دي اكسيد كربن و عطر). اين باعث مي شود كه نامزد عالي براي برنامه هاي كاربردي متعدد، مانند پوشش هاي كاغذي، چسب و بسته بندي مواد غذايي باشد.

با اين حال، كازئين به تنهايي داراي قدرت مكانيكي محدودي است و حساس به آب است كه مي تواند كاربرد عملي آن را محدود كند. دانشمندان به منظور ايجاد مقاومت در برابر كازئين و افزايش مقاومت در برابر آب، دانشمندان در مقدار كمي از خاك رس و يك مولكول واكنشي به نام گليسرالدئيد، كه مولكولهاي پروتئين كازئين را به هم متصل مي كنند، تركيب شده است. دانشمندان يخچال و فريزر شده، مخلوط حاصل را از بين مي برد و آب را براي توليد يك آئروژل اسفنجي، مواد سبك وزن آزاد مي كند. براي ايجاد فوم گرانبها قوي تر، آنها آن را در يك كوره پاكسازي كردند و سپس پايداري خود را آزمايش كردند. اين مواد فوم مانند وعده براي طيف گسترده اي از كاربردهاي كه در آن چگالي كم و زيست محيطي اهميت زيادي دارد؛ معماري لايه بندي شده با تراكم بالا، منجر به خواص مطلوب مكانيكي و حرارتي مي شود.

اين تحقيق با كشف تصادفي در آزمايشگاه شروع شد. يكي از دانشآموزان شيرالدي، خاك رس يخ ريخته شده و به اندازه كافي جذاب به نظر ميرسد تا بررسي دقيقتري داشته باشد. بنابراين تيم شروع به مخلوط كردن خاك رس با مواد مختلف كرد. هنگامي كه آنها يك پروتئين شير گاو به نام كازئين اضافه كردند، آنها با مواد فوق سبك، كركي و فوم به پايان رسيد. مواد تشكيل دهنده نهايي مقدار كمي از مواد گليسيرين است كه اساسا پايه هاي شيميايي محلول را سخت مي كند. آب كثيف آب به قالب ها ريخته شد و يخ زده مانند يخ كوبيده شد و سپس به صورت انجماد خشك شد تا آب تمام شود.

نتيجه يك ماده است كه همه خواص همان Styrofoam است، اما 98٪ مبتني بر زيست شناسي است. در دماي 100 درجه سانتيگراد (212 درجه فارنهايت)، فوم حاوي شير حاوي چند قطره آب است. اما باقي مي ماند تا 200 درجه سانتيگراد (392 درجه فارنهايت). پيش از آنكه پلاستيكهاي مبتني بر شير به سمت جريان اصلي حركت كنند، موانع تكنولوژيكي براي غلبه بر آن وجود دارد. براي مثال، دانشمندان بايد اطمينان حاصل كنند كه مواد جديد مانند شير ترش نيست.

در توسعه تجاري، Synbra Technology BioFoam®، يك EPS جديد زيست تخريب پذير را معرفي كرده است. اين ماده سازگار با محيط زيست از ضايعات گياهي و گياهي ساخته شده است. در ابتدا، BioFoam® توسط شركت هاي وابسته Synbra براي استفاده از بسته بندي صنعتي مورد استفاده قرار مي گيرد.

شركت فن آوري مبتني بر ويكتوريا، RMAX با CSIRO همكاري مي كند تا اولين دانه هاي فوم كاملا زيست تخريب پذير دنيا را توليد كند، جايگزين پايدار محيط زيست پلي استايرن است. جايگزيني زيست تخريبپذير براي فوم پلي استايرن طراحي شده براي استفاده در ابتدا در بسته بندي و ساخت، امكان كاهش ميزان دفع پلي استايرن را به ميزان قابل توجهي كاهش ميدهد و در نهايت زبالههاي بستهبندي را به محصولات باغي كمپوست تبديل ميكند. با تقريبا 1 ميليون متر مكعب بسته بندي پلي استايرن قابل انعطاف (EPS) كه در سال جاري در دفن زباله دائمي بسته مي شود، اين محصول مي تواند مزاياي محيط زيست و پايداري براي صنعت و جامعه گسترده اي داشته باشد.

RMAX، يك توليد كننده پيشرو و تامين كننده محصولات EPS قالب در استراليا و نيوزيلند، پيش بيني مي كند كه مواد جديد در شركت هاي ريخته گري موجود در ملبورن توليد خواهند شد و ظرف سه سال آينده مي توانند در بازار جهاني قرار گيرند. RMAX دريافت كمك هزينه پايدار 800،000 دلار براي كمك به توسعه بسته بندي مواد زيستي قابل تجزيه در همكاري با CSIRO

نوشته شده توسط علي پور | ۸ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۰۵:۲۰ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |